معرفی نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران (Exhibiran)

مجموعه نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر آفتاب، عظیم‌ترین پروژه نمایشگاهی کشور است که با هدف ایجاد مرکز تجارت جهانی ایران در فازهای مختلف ساخته و راه‌اندازی می‌شود. با توجه به معضل ترافیک سنگین ایجاد شده در معابر اطراف نمایشگاه‌های سطح شهر تهران و با هدف تجمیع خدمات نمایشگاهی در محیطی کاملاً تخصصی و روزآمد، شورای اسلامی شهر تهران در سال ۱۳۸۴ طی مصوبه‌ای شهرداری تهران را مأمور تهیه طرح احداث مجموعه نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر آفتاب نمود. پس از مطالعات اولیه، زمین پروژه با مساحتی بالغ بر ۱۳۸ هکتار در حاشیه بزرگراه خلیج فارس در مکانی با دسترسی‌های مناسب (تاکسی، اتوبوس، ون و مترو) تعیین و طراحی سازه‌های نمایشگاه از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ به انجام رسید. پس از طی مراحل تأیید طرح و تأمین مالی پروژه، پیمانکار ساختمانی از سال ۱۳۹۰ عملیات احداث را آغاز نمود و همزمان با افتتاح بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فاز یک مجموعه به بهره‌برداری می‌رسد.

در فاز نخست، فضاهای زیر آماده بهره‌برداری گردیده است که همگی در فازهای بعدی توسعه خواهد یافت:

 1. فضای دائم مسقف نمایشگاهی شامل سه سالن جمعاً به مساحت ۲۵ هزار متر مربع
 2. فضای موقت نمایشگاهی (چادر) در حدود ۲۸ هزار متر مربع که در فازهای بعدی با سالن‌های دائمی جایگزین خواهد شد.
 3. سالن ملل با کاربری ورودی و مدیریتی نمایشگاهی و دفاتر تجاری با مساحتی حدود ۷۵ هزار متر مربع
 4. فضای اداری با مساحت ۳۴ هزار متر مربع در طبقه دوم
 5. ساختمان‌های جنبی خدماتی (رستوران، کافی‌شاپ، فروشگاه و…) هر کدام ۲ هزار متر مربع

در فازهای بعدی پروژه احداث مجموعه‌های زیر پیش بینی شده است:

 1. ۳۴ هزار متر مربع فضای اداری
 2. ۳۲ هزار متر مربع ساختمان همایش‌ها
 3. ۲ مجموعه تجارت بین‌الملل دارای دفاتر شرکت‌ها و فروشگاه‌ها و فضای اداری و پارکینگ مربوطه هر کدام به مساحت ۷۵ هزار متر مربع
 4. دو هتل ۵ ستاره و یک هتل‌آپارتمان با مساحت مجموع ۱۶۰ هزار متر مربع
 5. فضاهای خدماتی و رفاهی به صورت ۸ ساختمان جنبی هر کدام به مساحت ۲ هزار متر مربع
 6. مسجد بزرگ مجموعه
 7. پارکینگ طبقاتی با ظرفیت ۷۵۰۰ خودرو

خدمات موجود در فضای نمایشگاه:

 1. خدمات بانکی: شعبه فعال بانک شهر – ۸ دفتر اتوماتیک خدمات بانکی شهر – ۴۰ دستگاه خودپرداز و تعدادی دستگاه‌های خدمات غیر نقدی
 2. پارکینگ: پارکینگ‌های متعدد نمایشگاه به همراه پارکینگ‌های کمکی مجموعه حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) در مجموع گنجایش ۱۱۰۰۰ خودرو شخصی به علاوه ۳۰۰ دستگاه ون و تاکسی و ۱۵۰ دستگاه اتوبوس را به صورت همزمان دارا هستند.
 3. فضای سبز: در حال حاضر مجموعه نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر آفتاب فضای سبزی بالغ بر ۴۰ هکتار دارد که فضایی آرام و دلپذیر برای شهروندان مهیا کرده است تا ضمن بازدید از نمایشگاه از فضای سبز مجموعه استفاده کنند و خانواده‌های محترم نیز در فضاهای موجود از جمله مجموعه‌های بازی کودکان در فضایی شاد و مفرح لحظات خوشی را سپری نمایند.

در حال حاضر نمایشگاه ظرفیت پذیرش ۴۰۰ هزار بازدیدکننده را دارد.